MagazínEmpora Hotels
Permon´s Paradise

Zásady správneho saunovania

Aby ste si saunovanie maximálne vychutnali, je potrebné dodržiavať jeho správne zásady.

 

Pre saunový kúpeľ potrebujete minimálne 2 hod. času a len veľmi málo ošatenia: 1 osuška a 1 plachta.

Pravidlá správneho saunovania:

Povinnosťou návštevníka relaxačného centra je správať sa podľa pokynov prevádzkovateľa sauny.

1. Očista a príprava

Do sauny nechoďte hladný alebo s plným žalúdkom. Aby ste si mohli nerušene vychutnávať saunu, navštívte najprv toaletu.

Pred vlastným saunovaním sa osprchujte. Dobre sa osušte, lebo suchá pokožka sa rýchlejšie potí.

Umývajte sa mydlom pod teplou sprchou, aby ste si dôkladne očistili pokožku a umožnili lepšie potenie. Potom by mal nasledovať kúpeľ nôh pri teplote 38-40° C v dĺžke 2-4 min.

Teplý kúpeľ nôh pred saunovaním podporuje potenie.

2. V saune

Pri vstupe do sauny si môže návštevník nastaviť presýpacie hodiny.

Dýchajte nosom, nie však zhlboka, skôr pozvoľne. Zbytočne nerozprávajte a nepohybujte sa, v saune by ste mali telo nechať oddychovať.

Pri inhalácii dýchajte nosom, spočiatku plytko, neskôr nádychy prehlbujte. Oči častejšie privierajte alebo ich majte zatvorené.

Pobyt v saune by mal byt krátky, účinok je ale intenzívny. Poťte sa preto na hornej alebo spodnej lavici.

Pri prehrievaní, ktoré by nemalo trvať viac než 15 minút, niekto leží, niekto rád sedí. Spoľahnite sa pokojne na Váš pocit. U detí sa ale vzhľadom na malú hmotnosť tela a rýchlejšie prehriatie odporúča pobyt v saune skrátiť na cca 5 minút.

Po ležiačky budete pociťovať príjemné rovnomerné teplo, lebo celý organizmus je v rovnakej teplotnej hladine a rozdiely povrchovej teploty sa rýchlejšie vyrovnávajú. Netreba prudko vstávať. Ak chcete vstať, začnite najprv pohybovať končatinami, prípadne ak ležíte, sadnite si a masírujte si telo a až po chvíli sa postavte. Pohybujte sa čo najmenej a v tichosti relaxujte. Priveľa rozprávania vedie k priamemu prúdeniu vzduchu do pľúc a rýchlejšiemu vzostupu tepla telesného jadra.

Posledné dve minúty by ste sa mali posadiť, aby si Váš krvný obeh zvykol na zvislú polohu a aby sa krv náhle nenahrnula do nôh.

Po dokonalom prehriatí nasleduje ochladenie. Pred ním je však nutné najprv spláchnuť pot z tela. Pri vysokom krvnom tlaku by ste sa mali vystríhať ponorenia sa do bazéna so studenou vodou. Pokiaľ Vám nestačí ochladenie pod sprchou, je možno využiť ochladzovací bazén, ktorý pôžitok zo saunovania zvýrazní. Dôležité je ochladenie zátylku (hlava).

Ochladením nôh dosiahnete pocit tepla až po hlavu. Opakované použitie studenej vody trénuje Vaše cievy a zvyšuje odolnosť Vášho organizmu. Otužilejší v bazéne robia aj drepy, niekto sa len schladí a radšej sa rýchlo ponáhľa von.

Po ochladení v bazéne sa osprchujte.

Pred ďalším vstupom do sauny si chvíľu odpočiňte. K tomu môžete využiť príjemné prostredie odpočivárne (tepidárium).

Celý tento cyklus doporučujeme previesť celkom trikrát.

Po saunovaní je nutné odpočinúť si na lehátku.

Počas saunovania je veľmi dôležité doplnenie tekutín. Vhodná je čistá voda, minerálka, džús, atď.. Dýchajte nosom, nie však zhlboka, skôr pozvoľne. Zbytočne nerozprávajte a nepohybujte sa, v saune by ste mali telo nechať oddychovať.

V priebehu vlastného saunového kúpeľa je návštevník zásadne nahý (z hygienických a fyziologických dôvodov).

Treba dbať  na udržiavanie hygieny prostredia v potiarni – saunách a v odpočinkovej miestnosti používa zásadne vlastnú osušku a plachtu.

V priestoroch relaxačného centra sa pohybujte bosý alebo v čistých kúpacích šľapkách. Šľapky treba nechať pred saunou.

Sauna dobre pripravuje na masáž.

Po skončení saunovania sa umyte bez mydla. To porušuje prirodzené pH pokožky. Na suchú pleť môžete použiť telové mlieko. Pred oblečením si doprajte dostatok času na ochladenie, inak proces potenia bude stále pokračovať.

Po ukončení saunového kúpeľa nevykonávajte žiadnu fyzickú aktivitu, najvhodnejší je spánok.

Pôsobenie saunového kúpeľa

Pri saunovom kúpeli pôsobia na telo striedavo výkyvy tepla a chladu. Tým sa vyvolajú mnohostranné reakcie organizmu. Silný účinok tepla v priestore sauny dáva podnet na rozširovanie ciev v pokožke a na silné potenie. Hoci rýchle vyparovanie potu ochladzuje pokožku, stúpne teplota vo vnútri tela o cca 1° C a v pokožke o cca 10° C.

Tým sa podporuje tvorenie obranných látok voči infektom. Teplo sauny pôsobí priaznivo na saunujúcich sa, uvoľňuje psychiku a svalstvo. Srdce bije síce o niečo rýchlejšie, ale rozšírením početných ciev v pokožke sa zmierni jeho námaha. Vyšší krvný tlak sa preto normalizuje. Netreba sa preto obávať o nadmerné zaťaženie srdca.

Vo fáze ochladenia poklesne zvýšená teplota tela pôsobením čerstvého vzduchu a studenej vody na východiskovú hodnotu. V spojení s teplými kúpeľmi nôh cievy pokožky riadne pracujú. Ľudia, ktorí sa saunujú, sú preto ušetrení z nachladnutia. Ochladenia spôsobujú pocit osvieženia a vo vegetatívnom nervovom systéme vyvolávajú dôležité impulzy v orgánoch produkujúcich hormóny, príp. na priebeh látkovej výmeny a imunitu.

Saunový kúpeľ je prirodzený prostriedok starostlivosti o telo. Silné potenie a opakované sprchovanie vedú k dôkladnému očisteniu pokožky. Teplo sauny podnecuje tvorenie nových buniek pokožky.

Odporúčajú sa dve až tri saunovania denne, takže celkový čas saunovania neprekročí viac než 30 - 45 min.

Saunovanie zvyšuje zásobovanie priedušiek hlienom a zvlhčuje tak dýchacie cesty. Pre posilnenie imunitného systému majú zmysel jeden až dva saunové kúpele za týždeň. Treba byť však obozretný pri ochoreniach ako srdečná insuficiencia (srdcová nedostatočnosť), koronárna srdcová choroba, vysoký krvný tlak a akútnych zápaloch (napr. akútny reumatický záchvat), príp. infekciách.

Saunovanie je určené pre zdravé osoby a každý návštevník ho podstupuje na vlastnú zodpovednosť.

K saunovaniu nemajú prístup osoby, ktoré majú príznaky akútneho ochorenia (horúčka, kašeľ, prechladnutie, hnačka a podobne) alebo osoby s prenosnými zápalmi horných dýchacích ciest. To isté platí pre osoby, ktoré trpia chorobami prejavujúcimi sa kožnou vyrážkou a otvorenými, alebo hnisajúcimi ranami. Vstup ďalej nie je povolený osobám, ktoré sú bacilonosičmi črevných chorôb a tiež členom rodiny, ktorej rodinní príslušníci trpia niektorou infekčnou chorobou.

Chorí, trpiaci inými chorobami, než aké sú tu uvedené, absolvujú saunovanie na vlastnú zodpovednosť, aj keď si vyžiadali radu lekára.

Uvoľnenie a zotavenie, otužovanie, starostlivosť o telo, radosť zo saunovania a spoločenské posedenie patria k najdôležitejším motívom pre Vašu návštevu saunového kúpeľa. Niektorí návštevníci spájajú so saunovaním aj cieľ - liečenie a zmierňovanie bolestí. Vhodnosť v tomto prípade musí posúdiť ošetrujúci lekár. Saunovanie je zakázané v prípade akútnych ochorení s horúčkou, zápalom a pri ťažkých postihnutiach orgánov.

Veľa chorôb srdcového a obehového systému, dýchacích ciest, pohybového aparátu a kože saunový kúpeľ pripúšťa.

Veľký význam má hlavne posilnenie obranyschopnosti. V niektorých prípadoch môže saunovanie dokonca podporiť liečbu.

Vždy je však dôležité, aby saunovanie prebehlo správne a bez preháňania.

 

Čo si však nik neuvedomuje, je skutočnosť, že:

1. plavky sú vyrobené zo 100% umeliny, čo znamená, že pri teplote nad 50° C sa do okolia dostávajú zdraviu škodlivé látky! Sedíme tým pádom na časovanej zhubnej bombe!

2. každý saunujúci sa by mal sedieť na osuške, či uteráku, aby po ňom neostávalo mokré miesto a nie v plavkách.

3. plavky sú stavané na letnú teplotu - teda maximálne do 40° C.

Dodržiavanie správneho postupu pri pobyte v saune má hlboký zmysel, overený stáročiami a umocnený súčasnými fyziologickými, biochemickými a ďalšími poznatkami.

Saunovanie je veľmi uvoľňujúce, ale zároveň fyzicky náročné, a preto ho treba vnímať podobne ako rekreačný tréning.

Vašim kritériam vyhovuje výsledkov