MagazínEmpora Hotels
20.jpg
img-6301.jpg
Späť
Dĺžka maximálne 20 minút
Teplota 90 ˚C/105 °C
Permon´s Paradise

Fínska sauna

Sauna je fínske slovo a v preklade znamená miestnosť na vyhrievanie pri saunovaní a prvé písomné zmienky sú z 11. storočia. Fíni patria medzi najzdravšie národy sveta. V severskej krajina, kde je slnečný lúč vzácny a zima prichádza skoro, je dôležité udržovať si telo v dobrej kondícii. Saunovacia tradícia si našla svoje miesto v modernej spoločnosti a vďaka svojim liečebným účinkom je súčasťou fínskych domov i bytov. Drevený obklad, ticho a sálajúca horúčava pôsobia priaznivo na psychiku človeka. V saune sa uvoľnia unavené svaly a telom vylučovaný endorfín poskytne uvoľnenie aj pre stresom namáhaný mozog. Fínska sauna poskytuje celkové prekrvenie organizmu, potrebnú relaxáciu a oddych. Prudké ochladenie skokom do studenej vody alebo v ľadovej sprche prináša rovnako príjemné pocity šťastia ako saunovanie.

Účinok: relaxačný, regeneračný, posilnenie imunity, celkové telesné a psychické uvoľnenie

Indikácie: Zohriatie tela nad normálnu teplotu zlepšuje prekrvenie organizmu a pohyblivosti svalstva, rozšírenie potných žliaz a vyplavenie nečistôt z tela a pokožky. Saunovanie je zároveň prevencia pred nachladnutím spojená s otužovaním a duševnou relaxáciou. Vhodné pre chronické zápalové ochorenia dýchacích ciest, pohlavných a močových orgánov, srdcovocievny systém, chronické zápalové ochorenia pohybového systému, funkčné poruchy prekrvenia, vhodné pri liečbe horných dýchacích ciest, poruchách pohybového ústrojenstva, nespavosti, alergických stavoch.

Kontraindikácie: všetky akútne chorobné stavy, zvýšená činnosť štítnej žľazy, krvácavé choroby, stavy po zápaloch žíl, epilepsia, infekčné choroby, hypertenzia, dekompenzovaný diabetes mellitus, zhubné nádory, epilepsia, nehojace sa kožné defekty akéhokoľvek pôvodu, všetky akútne ataky chronických ochorení, dekompenzácia chronických ochorení, infekčné, prenosné, parazitárne ochorenia, aktívna TBC, krvácavé stavy, psychické ochorenia, horúčkové stavy, febrílne stavy, celková arteroskleróza s orgánovým poškodením, ochorenie žliaz s vnútorným vylučovaním, liečba kortikoidmi (zvýšená činnosť štítnej žľazy), rakovinové ochorenia (zhubné nádory), stav po srdcovom infarkte a cievnej mozgovej príhode (po lekárskom vyšetrení bez komplikácií 3 mesiace), všetky ochorenia srdca a ciev po konzultácií s odborným lekárom, tehotenstvo, relatívna kontraindikácia vek nad 70 rokov.

Odporúčanie: S ohľadom na saunu s vysokou teplotou je potrebné dbať na zdravotné obmedzenia najmä u ľudí so srdcovocievnymi ochoreniami. Pri saunovaní je maximálny odporúčaný pobyt pre zdravého človeka 20 minút. Opakovanie procedúry ako aj dĺžku procedúry treba zvážiť podľa pocitov pri saunovaní.
 

Vašim kritériam vyhovuje výsledkov