Jedinečné saunové rituály

Saunovanie sa stalo za posledné roky veľmi obľúbenou formou relaxu či telesnej a duševnej očisty. Podporuje imunitu, prispieva k detoxikácii a dodáva organizmu energiu. Ľudia vyhľadávajú túto aktivitu nielen pre účinky, ktoré pozitívne vplývajú na zdravie človeka ale aj pre získanie zážitku. Zo saunovania vznikli rituály, ktoré si môžete vychutnať aj v našom saunovom svete. O pôvode saunových rituálov sa polemizuje, nakoľko ich vznik nie je presne definovaný. Avšak, prvé komerčné rituály pochádzajú z Talianska, Holandska či Nemecka.

Čo rozumieme pod saunovým rituálom?
Ide o saunovanie sprevádzané profesionálnym saunérom, počas ktorého sa premiešava horúci vzduch v saune s chladným vzduchom, čím sa telo klienta saunuje rovnomerne, pri rovnakej teplote. Do toho je pridávaná cielená aromaterapia, ktorá môže byť zameraná na relax, či prečistenie dýchacích ciest s cieľom prevencie.
 
Prečo saunovanie so sauna majstrom? 
Počas klasického saunovania sedíte v saune viac-menej osamote, až kým na presýpacích hodinách neuplynie 10 minút. Počas tohto času pôsobia na Vaše telo len účinky tepla. Saunovanie
v sprievode sauna majstra je skôr zážitkom, kedy sú zapojené všetky zmysly. Takéto saunovanie je obohatené o aromaterapiu. Vaša myseľ je upriamená na sledovanie show, vďaka čomu nevnímate tak intenzívne vysokú teplotu a telo vydrží v horúcom prostredí dlhšie. Organizmus znáša teplotnú zmenu ľahšie aj preto, že vzduch sa premiešava a teplo pôsobí na telo rovnomerne. Počas rituálov strávite v saune dlhší čas, vďaka čomu sa vyplaví viac toxínov, a teda saunovanie týmto spôsobom je zdravšie. Okrem toho má rituál aj edukatívny charakter, nakoľko Vám saunér vysvetľuje zásady správneho saunovania.


Odkiaľ pochádza saunový rituál? 
Za prvopočiatky saunových rituálov sa považuje tzv. Banya rituál, ktorý pochádza z oblasti Pobaltských krajín. Rituál je sprevádzaný profesionálnym saunérom „bančikom“, pri ktorom vzniká para polievaním kameňov na saunovej piecke a telo sa masíruje vetvičkami. Najčastejšie sa používajú vetvičky brezy, borievky, dubu, eukalyptu, borovice alebo zväzkami stebiel žihľavy. Práve používaním vetvičiek sa uvoľňujú esenciálne oleje z rastlín. Podobným spôsobom kedysi liečili svojich pacientov indiánski šamani. Vo vnútri ich stanu sa nachádzalo ohnisko
s pahrebou, ktorú zasypávali kameňmi. Keď sa kamene rozžeravili, zaliali ich vodou, následkom čoho vystupovala para nahor. Tieto rituály sa využívali napríklad aj na liečbu chrípky.

Aj saunové rituály  v Grand hoteli Permon**** motivujú veľa návštevníkov k rezervácii pobytu, prípadne k opätovnému tráveniu dovolenky v našom rezorte.

U nás môžete absolvovať 4 druhy rituálov:
1. Saunový ceremoniál „Čerstvý vánok“ - relaxačný rituál je sprevádzaný aromaterapiou s využitím byliniek a drevnatých vôní. Uskutočňuje sa pri nižšej teplote, aby sa použité arómy pomalšie vyparovali. Rituál je vhodný aj pre deti. 
2. Saunový ceremoniál „Krásne telo“ - peelingový rituál sa uskutočňuje v parnej saune pri vyššej vlhkosti a teplote 45°C. Saunér počas rituálu vysvetľuje, ako správne nanášať peeling
na telo. Ceremoniál je vhodný skôr pre dospelých. Sauna majstri si pripravujú každý deň čerstvé peelingy, ktoré obsahujú napríklad bylinky, kokos, kávu, kakao a pod. Na záver sa aplikujú medové zábaly, ktoré urýchľujú regeneráciu po peelingu.
3. Saunový ceremoniál „Povzbuď svoju dušu“  - dynamický rituál je energetickejší a patrí k najhorúcejším. Rituál je obohatený o show s uterákmi, ktorá predstavuje vírenie vzduchu
v saune, s využitím špeciálnych efektov, trikov a štýlov. Počas tohto rituálu sa využíva luxusnejšia aromaterapia. Niektoré arómy a esencie, ktoré využívajú naši sauna majstri, nie sú dostupné ani v bežných predajniach, napríklad kamilka alebo ruža. Vedeli ste, že ruža je najdrahšia vôňa na svete? Na 1 l éterického oleja treba až 6 ton ruží, 5ml tohto olejčeka stojí cca 280 €
4. Saunový ceremoniál „Návrat k saunovým tradíciám“  - tradičný rituál je najobľúbenejší. Je ukážkou najstarších tradičných saunových rituálov, pochádzajúcich z Pobaltských krajín. Namiesto uterákov sa využívajú brezové a dubové vetvičky. Hostia tak majú možnosť získať autentický zážitok zo saunovania. 

„Naša práca je aj naším koníčkom,“ prezradil Marek, ktorý momentálne pôsobí ako sauna majster v Grand hoteli Permon**** a profesionálnemu saunovaniu sa venuje už 10 rokov. Spolu so svojimi kolegami získal titul Majstri Slovenska a v máji tohto roku sa pripravuje na ďalšie majstrovstvá SR v saunovaní a neskôr možno aj na majstrovstvá sveta. 


Saunové rituály sú pre mnohých návštevníkov jedinečným zážitkom. Ide o prepojenie umenia so športom.

Vašim kritériam vyhovuje výsledkov