10 zásad správneho saunovania

Milí hostia, v poslednej dobe sa stretávame s rôznymi otázkami, týkajúcimi sa saunovania. Tieto podnety sa k nám dostávajú či už prostredníctvom rôznych recenzií alebo hotelových dotazníkov, kde sa často poukazuje na nevhodné správanie počas saunovania.
Preto sme si pripravili pre Vás niekoľko pravidiel, pri ktorých dodržiavaní bude mať Váš pobyt v saune správny účinok na Vaše zdravie a tiež zabezpečí kvalitnejší oddych:

    Pred saunovaním 

1. Do sauny nechodíme hladní ani s plným žalúdkom. Pred saunovaním sa vyhýbame namáhavým cvičeniam, pretože saunovanie samo o sebe je vysoko záťažovou aktivitou.

2. Pred vstupom do sauny sa osprchujeme a následne utrieme, nakoľko suchá pokožka sa lepšie potí.

3. Do sauny vstupujeme s plachtou. Saunovanie v plavkách je zdraviu veľmi škodlivé, keďže sú vyrobené zo 100 % syntetických umelých látok, ktoré sa už pri teplote 50°C uvoľňujú. Tieto látky sú silno rakovinotvorné a do tela sa dostávajú dýchacími cestami alebo pokožkou, čím neškodíte len sebe ale aj ostatným. Sme zahalení v plachte aj z toho dôvodu, aby sme sa nepopálili na prehriatych drevených doskách a chránili sa pred infekciou. 

4. V saune nerozprávame, maximálne šeptom, aby sme nerušili ostatných. 

    Počas saunovania

5. Dýchame nosom, nie však zhlboka ale pozvoľne. Pri dýchaní ústami dochádza k priamemu vdychovaniu horúceho vzduchu, čo pre pľúca predstavuje teplotný šok. Aj preto sa vyhýbame rozprávaniu počas saunovania. Oči privierame častejšie alebo ich máme zatvorené. 

6. Ideálne je počas saunovania ležať. Organizmus tak prijíma rovnomerné teplo, pretože sa nachádza v rovnakej teplotnej hladine. Ak sa rozhodneme saunu opustiť, najskôr si sadneme, pohybujeme končatinami a až potom vstaneme. 

7. Odporúča sa masírovanie pokožky, ktoré pomáha otvoriť a vyčistiť póry, prispieva k lepšiemu prekrveniu kože. 

8. V saune zotrváme len tak dlho, ako to je nám príjemné. Priemerná doba saunovania je 15 minút, na odpočítavanie môžete využiť presýpacie hodiny. 

    Po saunovaní

9. Po opustení sauny si najskôr opláchneme tvár studenou vodou, následne sa osprchujeme a potom vstúpime do ochladzovacieho bazénika. Pri vstupe do bazéna ochladzujeme telo postupne od dolných končatín smerom nahor. Po skončení návštevy sauny sa odporúča odpočinúť si v relaxačnej miestnosti. Najlepšie je v daný deň už nevykonávať žiadnu fyzickú aktivitu.

10. Po saunovaní doplníme tekutiny, pretože počas jedného saunovania je náš organizmus schopný vypotiť až 0,5 litra vody. Okrem toxínov sa vyplavuje aj soľ, vitamín C a iné minerálne látky. Doplniť tekutiny sa odporúča aj pred začatím saunovania.


Veríme, že uvedené rady budú pre Vás užitočné a že Váš najbližší pobyt v saune bude mať blahodarný vplyv nielen na Vaše telo ale aj myseľ. 

Prajeme príjemný relax!

Vašim kritériam vyhovuje výsledkov