Fínska vs. Bylinková vs. Parná sauna. Ktorá je Vaším favoritom?

O blahodárnych účinkoch na Vaše telo i myseľ určite viete. Okrem stavu relaxácie nám pravidelný pobyt v saune pomáha aj zvyšovať odolnosť voči nachladnutiu, nádche, kašľu aj rôznym vírusom.

Ale prečo je to tak, v čom tkvie princíp?

V momente, že sa naše telo začne prehrievať, vytvorí si obranu v podobe potenia. Pod vplyvom vysokých teplôt nám stúpa naša pulzová frekvencia, rozširujú sa krvné cievy a krv sa ľahšie dostáva k povrchu tela, čím aktivuje potné žľazy. Počas saunovania sa dokážeme zbaviť od 100 až do 2 000 gramov vody, preto netreba pred ani počas saunovania zabúdať na pitný režim. Aká je odporúčaná dĺžka saunovania? Tá je individuálna, dôležité je počúvať svoje telo, avšak vo všeobecnosti sa odporúča cca 15 min. počas jednej návštevy. Následne by malo prísť ochladenie v ochladzovacom bazéne alebo v jazierku. Po prudkom schladení by mala nasledovať fáza odpočinku, v našom SAUNA Paradise máte na výber dve varianty a to tepidárium alebo oddychovú zónu. 

Je saunovanie určené pre každého?

Nie, aj saunovanie má určité obmedzenia, mali by sa mu vyhnúť ľudia s kardiovaskulárnym ochorením, s niektorými neurologickými či tráviacimi ťažkosťami, tehotné ženy, prípadne ženy, ktoré koja, ľudia s chorou štítnou žľazou, obličkami aj diabetici. Všetky kontraindikácie nájdete na popise konkrétnej sauny v SPA Paradise. 

Odkiaľ sa tu vôbec vzalo saunovanie?

Saunovanie nie je výdobytkom moderného životného štýlu. Ľudstvo ho používa už viac ako 2 000 rokov, a to z dôvodu pozitívnych účinkov na náš organizmus. Prečo si ho teda raz za čas nedopriať? Dajme nášmu unavenému telu to, čo si zaslúži...
Poďme si však priblížiť výhody fínskej, parnej a bylinkovej sauny.

V čom sa líšia?
 
Fínska sauna sa oddávna označuje za najzdravšiu saunu a to práve vďaka jej pozitívnym účinkom na naše zdravie. Jej priemerná teplota je približne 80 – 100 ºC, v našom wellness komplexe máte na výber z piatich fínskych sáun a je len na Vás, pre ktorú sa rozhodnete, či už tie vnútorné alebo vonkajšia s výhľadom na Kriváň. Saunovať by ste sa mali nahí, pričom každý kúsok tela by mal byť na plachte alebo osuške.

A aké sú jej pozitívne účinky?

Kde začať...
Fínska sauna pomáha nášmu organizmu zbaviť sa škodlivých látok, je veľkým pomocníkom v posilnení imunitného systému, má regeneračné účinky na cievy, podporuje dobrú náladu, čo na jar určite nie je na zahodenie, pretože počas pobytu v saune sa vyplavuje hormón šťastia endorfín. Okrem toho sauna taktiež pomáha odstrániť migrénu, ukľudňuje, zmierňuje pocity úzkosti, nervozity, nechutenstva. Ľudia s boľavými kĺbmi alebo s problémom dýchacích ciest by sa jej nemali vyhýbať a mali by si dopriať pravidelný odpočinok práve vo fínskej, suchej saune. Saunovanie v nej totiž pomáha rýchlejšie odstraňovať hlien, uvoľňuje hladké svalstvo a tým zlepšuje dýchanie a zvyšuje tvorbu obranných látok priamo na sliznici. Samé pozitívne účinky.
Počas víkendov si môžete užiť špeciálnu starostlivosť počas saunového ceremoniálu, ktorý sa koná každú sobotu a nedeľu, v časoch: 15:30 – „Pohladenie mora“; 16:30 – „Čokoládové pokušenie“; 17:30 – „Južný závan“; 18:30 – „Zdravé saunovanie“ v saune Orlí výhľad, ktorú nájdete vo vonkajšej časti Sauna Paradise. 

A v čom sa líši bylinková sauna?

Tá je na náš organizmus šetrnejšia, pretože vlhkosť nepresahuje 50% , čo však neznamená, že jej účinky sú slabšie.
Pobyt v bylinkovej saune pomáha zmierniť svalové bolesti, žalúdočné ťažkosti a mnoho iného. Pridanie éterických olejov a následná inhalácia do pary je veľmi príjemná a má terapeutické účinky, ktoré Vás privedú do stavu pokoja a môžete tak zatočiť s jarnou únavou. Pri vdychovaní bylinkových esencií sa uvoľňujú dýchacie cesty, čo je skutočne priaznivým faktorom.

Pre koho je určená?

Je vhodnou alternatívou práve pre tých, ktorí vo fínskej saune nevydržia kvôli vysokej teplote. 

A čom sa parná sauna líši od tej fínskej?

Určite to viete. Hlavný rozdiel je v teplote a vlhkosti. Zatiaľ, čo fínska sauna môže mať cez 100°C, v parnej sa teplota pohybuje obvykle medzi 40 a 50°C. Práve tu vlhkosť dosahuje až  100%, para sa vytvorí pomocou generátora pary, do ktorého pridávame pre zvýšenie liečebného a relaxačného účinku pravé vonné esencie od firmy Hanus. Vďaka tomu parná sauna prináša mnoho pozitív. Zbavíte sa tu napríklad respiračných problémov, zbavíte sa chronických chorôb dýchacích ciest, pretože inhalácia vlhkej a teplej pary funguje ako úžasný podporný prostriedok pri dýchacích ťažkostiach. Ak máte problém s astmou, zápalom priedušiek alebo dokonca i chrapotom, pre Vás je parná sauna skutočne ako stvorená. A nie len kvôli tomu. Dokonalo pomáha Vašej pokožke očistiť sa a to bez použitia dezinfekčných prostriedkov, a otvorené póry vyplavia nežiaduce látky.
Pre tých, ktorí sa s ochladzovaním moc nepriatelia máme dobrú správu, nakoľko teplota nie je ako vo fínskej saune, nie je potrebný na ochladenie bazénik alebo jazierko, stačí aj miernejšia vlažná sprcha. 
Vypnite svoj pracovný „mód“ a na chvíľu zabudnite na celodenný zhon, telefón , starosti a povinnosti, ktoré na Vás čakajú. Nechajte ich za dverami nášho wellness raja a oddajte sa vytúženej relaxácie.
Výhodou je, že v bylinkovej saune vydržíte bez problémom aj vyše pol hodiny.

Odporúčame, aby ste sa pri návšteve SAUNA Paradise nezamerali iba na jeden druh sáun, ale aby ste navštívili viaceré druhy, ktoré Vám prinesú pocit relaxácie a uvoľnenia. Povedzme si, že je oveľa príjemnejšie robiť prevenciu proti ochoreniam ako následne riešiť lekárov a vymeškávať z práce. A presne toto sauny spĺňajú. Zvyšujú odolnosť organizmu a naštartujú imunitný systém.

Príďte si do nášho wellness raja oddýchnuť, načerpať nové sily, vyčistiť hlavu, uvoľniť svoje telo a možno si i zlepšíte i svoj zdravotný stav. Tešíme sa na Vás.

 

Vašim kritériam vyhovuje výsledkov