Sánkovanie, zábava nielen pre deti...

Že Vás to pred televízorom už po sviatkoch nebaví? Rozhýbte sa, stopnite štedrovečerné i silvestrovské prejedanie a doprajte sebe i deťom oddych. Pustite sa do športových aktivít, ktoré vám prinavrátia nielen stratenú kondičku, ale i radosť z pohybu na čerstvom vzduchu.

Sánkovanie, zábava nielen pre deti...

Spomínate si na časy (viac či menej minulé), keď sme sa všetky deti z ulice stretávali na prvom kopci za domom? Áno, všetci máme krásne spomienky, ktoré si radi pripomíname. Ale keď to bolo také príjemné, prečo to nepraktizujeme aj dnes, v dospelosti, keď to z módy nikdy nevyšlo?

Na prvý pohľad najjednoduchšia športová aktivita, na ktorú nepotrebujete inštruktora ani žiadne lekcie. Jediné, čo potrebujete sú sánky, teplá zimná obuv s drsnou podrážkou kvôli bezpečnému brzdeniu :)) a kopec. Potom sa už iba spustiť a kričať :) Na druhú stranu si povedzme, že i napriek tomu, že sa jedná o zábavnú aktivitu, je dobré dodržiavať niekoľko bezpečnostných pravidiel, ktoré si radšej pripomeňme.

Je jedno kde?

Nie, nie je. Pýtate sa prečo? Ako rodičia sa na sánkovanie predsa len pozeráte už zodpovednejšími očami, ako keď sme boli sami deťmi. Miesto na sánkovačku nesmie byť v blízkosti ciest, po ktorých jazdia autá. Kopec by mal byť bez stromov uprostred svahu, pretože náraz by mohol mať fatálne následky. Tento aspekt netreba podceňovať. Možno sa to nezdá, ale na sánkach vieme ísť pomerne rýchlo... I keď nám zákon neprikazuje nosiť prilby, treba byť opatrný a menším detičkám ju určite pribaľme. V prípade, že sa sánkujete radšej večer, nezabudnite na reflexné prvky, v zlom počasí na lyžiarske okuliare.

Vždy myslíme na základné pravidlo: Buďme k ostatným sánkarom ohľaduplní. Nepredbiehajte, držte si bezpečný odstup od ostatných a keď sa blížite k inému sánkarovi a hrozí možná kolízia, upozornite ho na to krikom. Nič náročné, však? :)
 

Aké oblečenie je vhodné?

Pamätáte si, ako nám stará mama hovorievala: Vnučka moja, zima ide od nôh... A mala naozaj pravdu. Najdôležitejšia je teplá obuv, ktorá sa nám nesmie premočiť. Nepodceňujme ani funkčné spodné nohavice a tričko, pre detičky pančušky, aby poriadne zahriali. Odporúčame nepremokavé lyžiarske nohavice a bundu do nepriaznivého počasia. Detičky zbytočne veľmi neobliekajte, pretože pri sánkovaní či bobovaní sa poriadne zahrejú, keď budú stúpať hore do kopca. Rukavice, čapice a šály sú samozrejmosť.

 

A ako vybrať správne sane?

Prvý sneh je lákadlom pre všetky detičky, ktoré to ženie von a na šmýkanie vezmú všetko, čo nájdu ako prvé. Konkrétny výber však ponecháme na Vás, v obchodoch nájdete od klasických drevených aj plastové alebo kovové, my máme radi klasiku :) Okrem saní sú k dispozícii aj rôzne taniere, boby a lopáre, ktoré neodporúčame malým detičkám kvôli sťaženému ovládaniu a brzdeniu. Nech si už vyberiete akýkoľvek typ i materiál, v každom prípade sa uistite, že na sánkach či boboch je dosť miesta pre detské i vaše nohy, predsa len budete jazdiť aj spolu. A na čom sa ešte dá spúšťať? Aj na obyčajnej igelitovej taške. Veď i takáto improvizácia môže priniesť oveľa viac radosti ako jazda na drahých moderných boboch :)
 

A čo, ak sa vašim deťom sánkovačka zunuje?

Vyskúšajte ich postaviť na korčule a dajte nám vedieť, ako im to šlo :)


 

Vašim kritériam vyhovuje výsledkov