Tipy na výlety v okolí Podbanského

Ak patríte medzi ľudí, ktorí si nenechajú ujsť výlet do čarokrásnej slovenskej prírody, určite by ste nemali vynechať návštevu Podbanského a okolia. V okruhu 15 kilometrov tu na vás čaká veľké množstvo zastávok pre aktívnych turistov, milovníkov histórie, bádateľov, ale aj pre tých, ktorí chcú len pohodlne relaxovať v objatí prírody. 


Prvým a zároveň najväčším lákadlom, ktoré si predstavíme, je výstup na jeden z najvyšších vrcholov Vysokých Tatier, majestátny Kriváň. Vrchol s typickou siluetou, považovaný za symbol národnej hrdosti, je od Podbanského vzdialený len 7,5 kilometra a aj keď sa niekomu môže zdať túra náročná, za nezabudnuteľný výhľad na Liptovskú kotlinu určite stojí. Najčastejším východiskom výstupov na Kriváň je zastávka Troch studničiek a následne po zelenej značke až do Krivánskeho žľabu, kde sa chodník napája na modrú vedúcu až na samotný vrchol. Ak máte obavy z túry, nechajte sa sprevádzať – radi Vám zabezpečíme horského sprievodcu, ktorý nielen dokonale pozná trasu, ale rád Vám porozpráva zaujímavosti o okolí a tatranskej prírode. Po náročnej túre vám vynikajúco padne relax v našom jedinečnom wellness svete PERMON'S PARADISE, v ktorom nájdete úžasný komplex sáun, bazénový svet a tiež detský vodný svet, unikátny AQUA & KIDS´ & SAUNA Paradise. 

Nadšencov histórie čaká v neďalekom okolí Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline. Rozprávkový kostolík a kaštieľ, ktorý nájdete v jeho areáli, tvorí spolu s celou dedinou zaujímavý celok, kde atmosféru tradícií cítite na každom kroku. Zachované dedičstvo našich predkov zaujme nielen dospelých, ale aj deti. Múzeum dokonca ponúka možnosť nahliadnuť na expozíciu lesnej železnice, ktorá kedysi premávala z Liptovského Hrádku. Počas celého roka sa tu koná množstvo akcií, kde domáci návštevníkom približujú život predchádzajúcich generácií a zároveň vdychujú do zabudnutých tradičných remesiel opäť kúsok života. 

Zaujímavé je aj Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši, ktoré je členené na 2 atraktívne expozície o celkovej rozlohe 1400 m2. 

Zoberte svoje deti po medvedích stopách až do Važeckej jaskyne. Vďaka tomu, že prehliadka jaskyne trvá len 30 minút, sa nemusíte báť, že sa začnú vaše deti z toľkých informácií nudiť. Aj keď Važecká jaskyňa nepatrí medzi veľké jaskyne, je o to bohatšia na prírodné úkazy, akými sú malé jazierka, kvapľová výzdoba a to najdôležitejšie, a samozrejme aj najzaujímavejšie, nálezy kostí jaskynných medveďov. Prístup k jaskyni nie je náročný a rovnako bezpečná je aj celá prehliadka.   

Počas objavovania prírody v okolí Podbanského by ste nemali vynechať najvyšší slovenský vodopád, ktorého kaskády sa tiahnu až do výšky 80 metrov. Kmeťov vodopád vytvára potok Nefcerka, ponad ktorý vedie rozprávkový drevený mostík. Celá scenéria je ako vystrihnutá z romantických filmov a práve spomínaný most celkovému dojmu pridáva jedinečnú atmosféru. Keďže kaskády vodopádu vytvárajú mierny oblúk, bola na ľavom brehu potoka vytvorená vyhliadková plošina a návštevníci tak majú možnosť vidieť vodopád v celej svojej veľkosti. 

 

 

Medzi ďalšie vodné plochy v okolí, ktoré stoja za návštevu, patrí aj Štrbské pleso. Na jar sa síce po ňom už neprejdete tak ako v zime, ale môžete si požičať malú loďku a prebrázdiť ho krížom krážom. Chodník okolo jazera má niečo vyše 2 kilometrov a oplatí sa prejsť ho celý. Prechádzka nie je náročná, takže ju bude môcť absolvovať každý člen vašej rodiny bez ohľadu na vekovú kategóriu.

Počuli ste už o bájnej ríši „AGHARTHA“? Túto bájnu podzemnú ríšu nájdete na Liptove a tvoria ju zatiaľ 4 krajiny. V Liptovskom Jáne má svoje sídlo MINCOVNÍČKOVO (Podzemie pod vežami), kde sa dozviete všetko o umení minciarov, rytcov, kovolejárov, kováčov, hutníkov či uhliarov a pozriete sa do ich dielní či priamo pod zem, kde príbeh kovu začína. V neďalekej Žiarskej doline môžete navštíviť krajinu baníkov pomenovanú po svojej patrónke - SV. BARBORKU (Medvedia štôlňa). Obývajú ju banskí škriatkovia - permoníci, ktorí strážia podzemné priestory aj so svojimi pokladmi. Jaskyňu so skutočnou atmosférou zažijete s čelovkou na hlave v Jánskej doline - NETOPIERKOVO (Stanišovská jaskyňa). Stretnete tu aj netopiere, ktoré lietajú potme v labyrinte chodieb. Štvrtou krajinou je samotné PERMONÍKOVO (Grand hotel Permon****), kde vďaka skvelému wellness a spa procedúram vyženiete z tela všetku únavu. Používajú sa tu rôzne pary, prírodné vône z pravých silíc, kamene, ľadová voda i oheň a horúci vzduch, príjemné perličkové kúpele. Ideálne na záver dňa po celodennom výlete.  Keď navštívite všetky 4 atrakcie, môžete získať jedinečnú pamätnú mincu Aghartha.

 


Množstvo výletov ponúkajú Západné a Vysoké Tatry, obľúbený Liptov či Nízke Tatry. Okolie a ideálna centrálna poloha Podbanského ponúka návštevníkom nespočetne veľa možností, kam sa vybrať s rodinou, partnerom alebo priateľmi. Nedotknutá príroda láka turistov zo všetkých kútov Slovenska a sveta, ktorí hľadajú panenský raj s dokonalými službami a komfortom. Príďte sa k nám pozrieť aj vy a objavte miesto, kde najlepšie vypnete
 

rodinný pobyt v Tatrách

Vašim kritériam vyhovuje výsledkov