Elektrobicyklom po magickej tatranskej prírode

Už dlhšiu dobu som plánovala otestovať naše nové elektrobicykle, pretože na mňa neoblomne každé ráno volali z našej štýlovej požičovne, aby som sa s nimi prišla konečne zoznámiť. A keďže som sa ešte na žiadnom elektrobiku nikdy predtým neviezla, strašne ma to lákalo.

Prišiel stred týždňa a pohľad von neveštil nič povzbudivé. Zistila som prognózu, ktorá nasvedčovala, že mraky odídu a von bude príjemné, síce nie veľmi horúce, počasie. Jednoducho ideálne na cyklotúru.

Spolu s kolegynkou sme navštívili požičovňu a nie ledajakú. Táto sa nachádza na parkovisku Grand hotela Permon**** a z diaľky je ľahko viditeľná. Nikdy som si nemyslela, že kombinácia dreva a skla môže vyzerať takto neobyčajne, štýlovo. Po príchode do požičovne nás s dobrou náladou ihneď privítal horský sprievodca, ktorý nás ohromil so svojimi poznatkami a tipmi, kam na cyklo/výlet do okolitej prírody.

Sprievodca Janko sa ponúkol, že nás bude sprevádzať na našej prvej cyklotúre. Pre všetkých záujemcov je takáto možnosť taktiež v ponuke, a to každý piatok o 16:00 hod., kedy sa všetci cyklo a prírodno chtiví stretnú pred požičovňou na parkovisku GHP a spoločne sa vydajú na potulky po okolitej malebnej krajine.

Elektrobike nám bol nastavený na mieru, podľa výšky a pohodlnosti, taktiež sme boli presne oboznámené s ovládaním displeja pre zmenu rýchlosti. Je to skutočne jednoduché, nie je sa čoho obávať :) Zapožičanie prilby, detskej sedačky na bicykel alebo vozíka pre deti je samozrejmosťou, nám stačila iba prilba :) .

Ako cieľový bod sme si zvolili cestu do Kôprovej doliny, ku Kmeťovmu vodopádu, cesta tam – späť má približne 22 km s prevýšením 200 m.

Vyštartovali sme z požičovne, cez lesnú cestičku vybudovanú pod parkoviskom, následne sme prešli cez mostík. Na rázcestí Tichej a Kôprovej doliny sme si dali prvú zastávku, z ktorej je krásne vidno štít Kriváňa.

Pokračovali sme vpravo cez rampu, smer Kôprová dolina. Cesta bola príjemná, lemovaná pozdĺž rieky Belá, odkiaľ šiel príjemne studený vánok, čo nás veľmi tešilo, bolo príjemné počasie, ktoré nám prialo. Príroda sa prebúdzala do svojho jarného šatu, čo dodávalo všetkému ešte väčšiu krásu. Terén nie je náročný, obzvlášť, ak si zapnete mód HIGH (najväčšia pomoc pri šľapaní :)) .

Ďalšia zastávka nasledovala na mostíku ponad rieku Belá, ktorá bola skutočne „živá“. Už chápem, prečo je mesiac máj ideálnym časom na rafting (nabudúce Vám, verím, zmapujem i túto aktivitu :)).

Pokračovali sme ďalej hlbšie do lesa. Čo ma prekvapilo bola cesta, ktorá je skutočne v dobrom stave, niekedy som mala pocit, že priam lepšia ako niektoré hlavné úseky :). Musím povedať, že počas celého výletu sme šli po krásnom cyklochodníku.

Zaujímalo nás, aké skaly sa nachádzajú po našej pravici, nikdy predtým som ich tuším ani nevidela. Sprievodca Janko sa zasmial a uistil ma, že určite som ich už videla, pretože šlo o Kriváň, len sme boli takmer pod ním avšak z inej strany, tak vyzeral skutočne ináč ako ten typický pohľad z hotela :) . Taktiež nám vysvetlil, že to zaujímavé pásmo tesne pod vrchom Kriváňa sú chránené stromy Limby, ktoré rastú roztrúsene pozdĺž hornej hranice lesa. Dožívajú sa skutočne vysokého veku, 400, údajne až 1000 rokov. Sú veľmi mrazuvzdorné, čiže znášajú aj tatranské mrazivé noci, nízke teploty do až −60 °C.  

Po neďalekej dobe sme došli na rázcestie, kde sme si nechali bicykle a ďalej sme už pokračovali pešo.

Približne o 3 minútky sme boli v cieli. Pred nami sa ukázal krásny Kmeťov vodopád. Jeho celú dĺžku (cca 85 m) nie je možné vidieť, keďže preteká okolo skál a stromov, avšak i tá viditeľná dĺžka je ohromná.

Vodopád vytvára Nefcerský potok, ktorý je nad ním v nadmorskej výške 1245 m n. m.

Celý výlet trval približne 2 hodiny, pričom veľa času sme strávili fotografovaním a robili sme si kvôli foteniu množstvo zastávok.

   

Samotná cesta k vodopádu trvá na e-biku cca 30-40 min, cestu naspäť zvládnete do 25 min., možno i menej :).

   

Bol to skutočne krásny zážitok a musím priznať, že ako som sa obávala, tak som bola veľmi príjemne prekvapená, určite vrelo odporúčam. Bez námahy uvidíte miesta, kam by ste sa možno ináč ani nedostali.

   

požičovňa bicyklov Tatrypožičovňa bicyklov v Tatrách

Vašim kritériam vyhovuje výsledkov