História Podbanského

Podbanské, najzápadnejšia spomedzi pätnástich tatranských osád, leží na križovatke Cesty slobody a rieky Belá v nadmorskej výške 940 m. n. m.  Vďaka dokonalému tichu vládnúcemu panenským dolinám s názvami Tichá, Kôprová a Kamenistá, ktoré osadu obklopujú, je okolie Podbanského ako stvorené pre romantické prechádzky v šume nekonečného lesa. Dušu hladiace ticho však nepanovalo v lesoch pod majestátnym Kriváňom vždy. Ako už samotný názov osady napovedá, kroky prvých osadníkov doviedla na toto miesto ťažba vzácnych kovov zlata, striebra, medi a cínu. Prví baníci prišli do oblasti Podbanského už v 15. storočí a napriek nelichotivým výsledkom, tu baníctvo zotrvalo až do prvej polovice 19. storočia. Pokojný šum lesa v týchto časoch vystriedal nekonečný lomoz dobývania a následného spracovania rúd z hlbín ručne vykopaných štôlní. Tatranské kremenné žily, boli však na cenné kovy chudobné a ich obsah nestačil ani na pokrytie vysokých nákladov na náročnú ťažbu vo vysokohorskom prostredí. Tunajšie banské štôlne sa totiž nachádzali skutočne vysoko. Najvyššia z nich, Terézia, dokonca ústila 50 metrov pod vrcholom Kriváňa a jej pozostatky môžu pozorní turisti nájsť ešte dnes. Tatranské baníctvo však nemalo žiadnu budúcnosť a keď sa o tom presvedčili aj poslední z majiteľov, do troch posvätných dolín sa opäť vrátilo ticho.

Historicky prvým stálym sídlom na území Podbanského bola štátna horáreň postavená na brehu rieky Belá v roku 1871. Objekt umiestnený v atraktívnej lokalite neplnil len úlohu horárne, ale jedna z izieb hostila tiež turistov, ktorí túto možnosť aj hojne využívali. Horáreň dostala neskôr meno Harmanova, na poctu Jána Harmana, horára a horského vodcu, ktorý bol uznávaným znalcom Tatier. Vedľa osamotenej budovy vyrástla vodná píla a mlyn na mletie smrekovej kôry, z ktorej liptovskí garbiari vyrábali trieslo na spracovanie koží.

Prvé objekty novodobej osady Podbanské začali rásť až v roku 1923. Ich výstavbu odštartovalo rozšírenie lesnej cesty zo Štrbského Plesa cez Tri studničky, ktorá mala neskôr pokračovať cez Tichú a Tomanovskú dolinu až do Poľska, čo sa našťastie pre tunajšiu prírodu nepodarilo uskutočniť. Po dramatickom období II. svetovej vojny sa malebná osada pod Kriváňom stala centrom turistického ruchu a športu, vďaka čomu sa pomaly rozrastala mimo iného aj o 10 zrubových domov tzv. Lesného závodu mládeže. Spolu s nimi tu našla sídlo tiež krčma, obchod, správa TANAP-u a stanica horskej služby.

Kľúčovým rokom pre rozvoj turizmu na Podbanskom tak, ako ho poznáme dnes, bol rok 1968, kedy boli odštartované prípravy na Majstrovstvá sveta v klasickom lyžovaní, ktoré sa odohrávali v areáli Mlynickej doliny. Príprava podujatia musela byť ukážková, a preto sa v oblasti Tatier počas týchto rokov preinvestovalo úžasných 1,6 miliardy KČS. V tomto úctyhodnom balíku boli zahrnuté aj prostriedky na predĺženie Cesty slobody až do Liptovského Hrádku, a tiež pre výstavbu nového lyžiarskeho vleku na svahu Hliny. O rok neskôr dostáva Podbanské svoj prvý hotel, moderne navrhnutý Hotel Kriváň. Hotel ponúkal svojim hosťom komfortné ubytovanie na 3 nadzemných podlažiach s prekrásnou slnečnou terasou, ktorá poskytovala výhľad na okolitú panenskú prírodu. O pár rokov neskôr otvára svoje brány druhý hotel v lokalite Podbanského. Unikátna stavba s nezameniteľným tvarom je dielom slovenského architekta Jána Sturmayra, ktorý pôvodnej baníckej ozdravovni Permon vdýchol unikátnu hravosť a prepojenie s okolitou prírodou. Vďaka členitému terénu a dôvtipnému návrhu je budova doslova vsadená do terénu, aj preto vás recepcia nečakane privíta na 8. poschodí. Po rokoch nepretržitej prevádzky a tisíckach spokojných hostí sa začína nová éra cestovného ruchu v Podbanskom. Atraktívny Grand hotel Permon**** je jedným z najvyhľadávanejších a najobľúbenejšícj hotelov na Slovensku, z Hotela Kriváň sa v roku 2014 stáva vynovený Hotel Pieris*** a spolu s ďalšími ubytovacími zariadeniami sa spájajú do unikátneho celku Podbanské Resort, ktorý uspokojí nároky každého návštevníka. Ale to je už iný príbeh... 

Zaujíma Vás príbeh "Podbanské Resort"? Prečítajte si viac...

pobyt v Tatrách

Vašim kritériam vyhovuje výsledkov